Hasalás, fejemelés
Mikor, mennyit?
Ébren, nyugodt állapotban annyit, amennyit sírás nélkül elnézelődik, ez az első hónapban alkalmanként 10-20 másodpercet, a harmadik-negyedik hónapra már egyhuzamban 15-20 percet jelent.
Hogyan segítsük?
Az első egy-két hónapban a baba elé fekete-fehér kontrasztos képeskönyv, kistükör helyezésével, illetve, ha vele szembe lefekszünk, az arcától kb. 20-30 centire. Természetesen az a legnagyobb segítség, ha egy nap minél többször kerül hasonfekvésbe a baba (és nem csak alváskor! 😊).
Mit ne tegyünk?
Ne hagyjuk sokáig sírni hason fekvésben a babát, ez nem fogja meghosszabbítani a hasalás időtartamát. Amikor már sír hason fekve az azt jelzi, hogy elfáradt a nyaka, a feje. Ha ez nagyon rövid idő után kezdődik el, akkor érdemes gyanakodni izomtónus eloszlási zavarra, nyaki feszességre. A megoldás hosszú távon a probléma megoldása, nem pedig az, hogy a baba sosincs hason, hiszen ez a testhelyzet szükséges a további helyzet-, és helyváltoztató mozgás fejlődéséhez.
Fordulás
Mikor, mennyit?
A babák többsége 4-5 hónaposan kezdi el a hátról hasrafordulást, amit megelőz az oldalra fordulás. A visszafordulás gyakran akár egy-két hónappal később jelenik meg. Eleinte keveset forognak a babák, és kérnek segítséget a visszaforduláshoz, később, ahogy ügyesednek a forgásból rutin lesz, és már nem lesz elég nagy a babaszőnyeg alattuk, gurulással akár az egész lakást be tudják járni.
Hogyan segítsük?
A hátról hasra forgást azzal tudjuk segíteni, ha hátonfekvésben nincs a baba feje fölött a játszóív, nem lógnak fölülről játékok. (Természetesen a játszóív szuper találmány, ösztönzi a babákat a nyúlásra, sokáig tudnak alatta nézelődni- itt most csak a forgásra értem a használatának korlátozását) A baba feje mellett, kissé a szemmagasság alatt helyezzünk el mindkét oldalon egy-egy játékot, olyan távolságban, hogy kicsit nyújtózkodva, de elérje a baba. Ha csak ezek a játékok vannak körülötte, akkor ezekért el fog kezdeni nyúlni, megfogja őket, akár oldalára fordulva. Minél többször van ilyen helyzetben, annál könnyebben fog menni az oldalra fordulás, onnan pedig a hasra fordulás.
Mit ne tegyünk?
Ha a baba sokat van kézben, babakocsiban vagy hordozva, akkor kevés lehetősége van arra, hogy oldalra nyúljon a játékért. Biztosítsuk a baba számára a háton fekvésben töltött játékidőt, hogy gyakorolhassa a fontos rávezető mozdulatokat, hogy aztán könnyen, magabiztosan tudjon majd megfordulni, amikor csak akar. 😊
Kúszás
Mikor, mennyit?
A kúszás beindulása 7-9 hónapos kor körül szokott történni, eleinte csak egy-egy „lépést” tud kúszva megtenni a baba, azaz egyet nyújtózkodik, és megtolja magát a lábával. Fontos, hogy a szabályos kúszás keresztezett, váltott kéz-láb mozgással jön létre. (Azaz, ha a jobb kéz nyúlik előre, akkor a jobb láb van hajlítva, a bal kéz hajlítva támaszt, a bal láb pedig nyújtott)
Hogyan segítsük?
A hasonfekvésben töltött játék idővel tudjuk segíteni a babát, hogy megerősödjenek azok a készségei, képességei, amik a kúszáshoz vezetnek. Amikor már magabiztosan fordul, és hason fekve sok időt tölt, akkor jobbra-balra körbekúszással tudjuk még megerősíteni ezeket a készségeket. Egy érdekes, ritkán látott játékot vigyünk körbe a baba előtt, lassan, eleinte a földön, később már meg is emelhetjük a játékot. Fontos, hogy ne csak addig vigyük, amíg a fejét tudja fordítani, hanem kicsit tovább, hogy a törzsével is fordulnia kelljen.
Mit ne tegyünk?
A még nem kúszó babát ne „kúszassuk”, azaz ne kezdjük el a lábánál fogva tolni, hiszen, ha valamelyik készsége még nem áll készen, akkor ebből leginkább csak megijedés lesz (hátulról hirtelen kap egy „lökést”, nem tudja megtartani az egyensúlyát, fejét), vagy helytelen (pl.: páros karral húzás) mozgásminta alakulhat ki.
Ha nagyon aggódunk a kúszás esetleges kimaradása miatt, keressünk fel mozgásfejlesztéssel foglalkozó szakembert, tőle kapunk olyan gyakorlatokat, amik megfelelnek a baba képességeinek, és segítik a kúszás megkezdésében.
Mászás
Mikor, mennyit?
A mászás a 9-11 hónap körül szokott megjelenni, de sokszor előfordul, hogy amelyik baba kihagyja a kúszást, hamarabb elkezd mászni, akár már 6 hónaposan is, érdemes ilyenkor mozgásfejlesztéssel foglalkozó szakemberrel megnézetni a babát, hátha van valami oka ennek.
A mászás általában nagy örömmel tölti el a babákat, sokszor csak a mozgás, közlekedés öröméért is másznak, illetve gyakori, hogy a mászás megtanulásakor még éjszakai álmukból felébredve is négykézlábra pattannak. 😊
Hogyan segítsük?
A mászást nagyon ritkán kell megsegíteni, szerencsére a legtöbb baba ebben az életkorban már nagyon szeretne eljutni a különböző tárgyakért (nem feltétlen a játékaiért J), amik általában magasabban vannak a talajnál, ez pedig oda vezet, hogy négykézlábra áll, és egyszer csak elindul. Ha nem akaródzik neki négykézlábra állni, érdemes megpróbálni egy puhább felületen (nagyágy, kanapé), ott egy kicsit könnyebben szokott sikerülni. Természetesen itt már egy pillanatra se hagyjuk őket egyedül ezekben a játékos helyzetekben!
Mit ne tegyünk?
A legfontosabb ebben az időszakban, hogy minél kevesebbet „gátoljuk” a szabad mozgásban a babát, azaz keveset legyen már járókában, vagy babakarám mögött. Minél nagyobb tér veszi körül, annál erősebb lesz benne a vágy, hogy nekiinduljon. Előfordul, hogy a lakókörülmények nem teszik ezt lehetővé, ilyenkor jól jönnek a különböző babafoglalkozások helyszínei, ahol általában egy nagyobb térben tudnak játszani a babák.
Ülés
Mikor, mennyit?
A kiülés, ülés a 8-9. hónapban szokott általában megkezdődni, leggyakrabban a mászó baba oldalra teszi ki a popsiját és eleinte egy kézzel támaszkodva üldögél, később, ahogy a törzse megerősödik, el tudja engedni a támaszt, és már anélkül ül, két kézzel játszadozva. Előfordul a hosszan kúszó babáknál, hogy a kúszásból ül föl, és hamarabb ül, mint mászik, ezzel nincs semmi gond. Az ülésnél a baba háta egyenes, ha elbillen, kezével kitámasztja magát.
Hogyan segítsük?
Az ülés megsegítése tulajdonképpen a sok-sok szabad mozgás, ugyanis a mozgástól erősödik a baba izomzata, törzs stabilitása, ettől fog tudni önállóan ülni. A kitámasztó reflex fejlődését pedig szintén a sok mászás, támaszkodás segíti elő.
Mit ne tegyünk?
Ne ültessük a babát, amíg önállóan nem tud ülni. Párnával kitámasztva a kanapén sem jó ötlet felültetni a babát, hiszen nagyon könnyen kibillen ebből a helyzetből, de nem tud még kitámasztani, így balesetveszélyes ez a helyzet. Ha már nagyobbacska babáról van szó (9-10 hónapos), és még nem tud felülni, de már nagyon szeretne, akkor az ölünkben, hátát megtámasztva ajánljunk fel játéktevékenységet a számára, ahol két kézzel tud manipulálni: könyvet lapozgatni, asztalon két-három játékkal elbabrálni.
Állás, felállás
Mikor, mennyit?
A felállás eleinte kapaszkodással történik, ez általában 9-11 hónapos kor körül jellemző, amikor mászásból felkapaszkodnak, eleinte feltérdelnek, majd abból felállnak. (vagy még gyakoribb: földön ülő szülőbe kapaszkodva állnak fel, belebújva anyába/apába 😊) Azért jó, ha ilyenkor történik meg a felállás, mert a visszaereszkedéshez is lesz elég törzsereje a babának, illetve lesz tudása a visszafelé útról is: visszatérdel, leül, mászik. A felállás eleinte két kézzel kapaszkodással történik, ahogy erősödik, ügyesedik a baba, már egy kézzel kapaszkodva is tud ácsorogni, majd elérkezik az is, amikor már elengedi a kapaszkodót, észre sem véve, hogy önállóan áll. A következő nehéz lépés pedig, amikor kapaszkodás nélkül feláll, akárhol is van.
Hogyan segítsük?
A sok térdelés, feltérdelés segíti ebben az életkorban a törzserősítését, és ha a baba nem akar felállni (ami nagyon ritka), ez a mozgásforma segíti őt ebben.
Mit ne tegyünk?
Ne állítsuk a babát, amíg magától nem teszi, mert a túl korai állásnál hiányzik az egyensúlyi stabilitás, ez pedig sok elesést, sérülést eredményezhet.
Járás
Mikor, mennyit?
Az önálló járás 11-18 hó között indul meg, nagyon változó, hogy mikor teszik meg az első lépésüket a babák. Ezt megelőzi sok-sok felállás-leguggolás-leülés, önálló, kapaszkodás nélküli állás. Gyakori, hogy az első lépés a kanapé mellől anya/apa ölébe borulással történik meg 😊. Az elején még jó pár hét is eltelik úgy, hogy csak néhány lépést tesz meg a baba, amíg meg nem erősödik. Azután viszont már azt vesszük észre, hogy a lakást pillanatok alatt bejárkálja a kis totyogónk.
Hogyan segítsük?
Amikor már megtette az első ölünkbe borulós lépést, nyugodtan csalogassuk magunkhoz, amikor a kanapé/dohányzóasztal mellett ácsorog. Ebben az időszakban, mikor csak egy-két lépést tud megtenni, az még nem elég sok ahhoz, hogy egy izgalmas játékért induljon el, de a szülői öröm nagy jutalomforrás a baba számára, így a kedvükért szívesen megteszi azt az egy-két lépést. 😊
Mit ne tegyünk?
Ne járassuk a gyermeket, amíg még nem megy egyedül, főként ne úgy, hogy kézen fogjuk, és a kis karjai a feje fölé emelkednek. Részben azért ne, mert az egyensúlya nem a megfelelő stimulust kapja, részben azért, mert nagyon könnyen kificamodik a válla, ahogy elbillen.